DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Střelecká příprava

Volba hledí a záměrného bodu při střelbě na pevné, mizivé a vzdušné cíle
 
Výchozí prvky pro střelbu (u samopalu tedy hodnoty hledí a poloha záměrného bodu) musí být voleny střelcem tak, aby vedly k zasažení cíle v jeho středu.
 
Existují různé způsoby volby výchozích prvků pro střelbu:
 
a) První způsob spočívá v tom, že dálka nastavená na hledí je stejná jako dálka k cíli, v takovém případě má-li být zasažen cíl do středu, je záměrný bod totožný se středem cíle.

 

b) Druhý způsob spočívá v tom, že dálka nastavená na hledí odpovídá metné dálce pro konkrétní výšku cíle, v takovém případě má-li být zasažen cíl ve vzdálenosti nepřevyšující metnou dálku, je záměrný bod totožný se středem spodního okraje cíle. Metná dálka je přitom taková vzdálenost k cíli střelby, při níž po celou dobu letu střely k cíli nepřevýší výška dráhy letu střely výšku daného cíle (viz obrázek, což mj. znamená, že pro různě vysoké cíle platí pří střelbě z daného druhu zbraně rozdílné metné dálky).

c) Třetí způsob spočívá v tom, že dálka nastavená na hledí je zpravidla větší než dálka k cíli, má-li být zasažen cíl, musí být záměrný bod v cíli zvolen v závislosti na převýšení dráhy střely nad záměrnou v dálce, která odpovídá dálce (vzdálenosti) cíle.